Rysunek zastępczy
11:08 - 12 Listopad 2010 | Napisał: redakcja

W środę zgromadziliśmy się na uroczystej akademii, aby wspólnie przeżyć 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku po 123 latach nasza ojczyzna oswobodziła się z więzów niewoli i odzyskała wolność. Co roku wspominamy ten dzień, przywołując wielkie nazwiska i ważne daty z tamtego czasu oraz oddajemy się refleksji nad współczesnością naszego kraju.

Każdy człowiek  powinien znać ważne karty z  historii swojego narodu.  Każdy Polak powinien wiedzieć, że:

W 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy.

W 1815 roku ze skrawków dawnego terytorium Księstwa Warszawskiego zostało utworzone Królestwo Polskie.

W 1830 roku dochodzi do wybuchu powstania listopadowego, a w 1863powstania styczniowego.

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. W tym samym roku wybitny przywódca Józef Piłsudski utworzył Legiony Polskie.

1918 rok – koniec wojny i odzyskanie niepodległości 11 listopada.

O tych wydarzeniach opowiedzieli uczniowie klasy I gimnazjum, którzy przygotowali akademię wraz z wychowawczynią panią Danutą Szymańską. Usłyszeliśmy recytację pięknych strof poświęconych odwadze polskiego oręża oraz  pieśni i piosenki patriotyczne: “My, Pierwsza Brygada”, “Wojenko, wojenko”, “Jak długo na Wawelu”.

W tym roku po raz pierwszy wszyscy uczniowie wykonali specjalne kotyliony. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej kilka dni temu w liście przesłanym do nauczycieli wyraził pragnienie, by również dzieci aktywnie włączyły się w obchody Święta Niepodległości, przygotowując na zajęciach szkolnych i przedszkolnych biało-czerwone kotyliony. Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do grona osób, którzy chcą podkreślić wagę i uroczysty charakter Narodowego Święta Niepodległości. W środę do każdej uczniowskiej koszuli przypięty był samodzielnie wykonany biało-czerwony kotylion.

Na zakończenie apelu Dyrektor Zespołu Szkół przypomniał, że ważnym patriotycznym gestem jest wywieszenie flagi narodowej na zewnątrz domu.

tel. (018) 440-10-82

fax. (018) 440-10-82

email: mszarota@poczta.onet.pl

odwiedzin: 24809
dzisiaj: 26
on-line: 1
strona istnieje: 5191 dni

Zespół Szkół w Przydonicy

Szkoła podstawowa i gimnazjum

Wszelekie prawa zastrzeżone

[Rejestracja] [Logowanie]

Strona zasilana systemem WordPress

WebDesing by Adrian Gargula

Wszelkie prawa zastrzeżone