Rysunek zastępczy

mapa_gminy_800x765 Przydonica położona jest na północ od Nowego Sącza na terenie gminy Gródek nad Dunajcem i graniczy z miejscowościami: Miłkowa, Jasienna, Górowa, Podole, Gródek, Lipie, Sienna i Jelna. Jest to piękna i spokojna miejscowość z bardzo malowniczymi krajobrazami. Powierzchnia miejscowości liczy 11,41 km2 , a liczba mieszkańców 1377 osób.

Znajduje się tutaj zabytkowy drewniany kościół z roku 1527 w stylu gotyckim z barokową wieżą o konstrukcji zrębowej. W prezbiterium zachowała się późnorenesansowa polichromia sprzed 1596 roku. W rokokowym ołtarzu głównym z XVIII wieku znajduje się barokowy ołtarz Matki Boskiej Pocieszenia z Dzieciątkiem pochodzący z XVII wieku oraz obraz Św. Floriana z XVIII wieku. Ołtarze boczne uświetniają malowane tryptyki, wybitne dzieła cechowych warsztatów małopolskich z przełomu XVIII i XIX wieku.

Miejscowa tradycja głosi, że “Było to dawno temu Król Jan III Sobieski szedł z wojskami na południe, z odsieczą chrześcijańskiemu Wiedniowi. Szedł z zadaniem trudnym, jeżeli nie niemożliwym. Szedł i modlił się także w przydonickiej, wtedy 150-letniej świątyni. To, co rozegrało się na wiedeńskich polach zrelacjonował po bitwie krótko: “Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”. W powrotnej drodze nie zapomniał znowu zatrzymać się w Przydonicy. Zatrzymawszy się podarował dla tego kościoła – jako wota za wiedeńską victorię obraz szczególny”

Przydonica to również dobrze wyposażona szkoła często wykorzystywany obiekt na kolonie i zimowiska. Szlaki turystyczne prowadzą nad Jezioro Rożnowskie i na Bukowiec do rezerwatu “Diable Skały”. Dojazd do Przydonicy z różnych kierunków umożliwiają drogi o dobrej nawierzchni.

mapa-ikona Przydonica na mapach google.com

tel. (018) 440-10-82

fax. (018) 440-10-82

email: mszarota@poczta.onet.pl

odwiedzin: 29881
dzisiaj: 11
on-line: 3
strona istnieje: 5249 dni

Zespół Szkół w Przydonicy

Szkoła podstawowa i gimnazjum

Wszelekie prawa zastrzeżone

[Rejestracja] [Logowanie]

Strona zasilana systemem WordPress

WebDesing by Adrian Gargula

Wszelkie prawa zastrzeżone