Rysunek zastępczy
18:38 - 5 Maj 2011 | Napisał: redakcja

Uroczystą akademią uczciliśmy 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny poświęcony temu ważnemu wydarzeniu przygotowali, wraz z wychowawczynią panią Danutą Szymańską,  uczniowie klasy I gimnazjum.

Przypomnieli, że Ustawa Rządowa z 1971 r. była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Postanowienia Konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy: władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm, składający się ze szlachty-posesjonatów (204 posłów) i 24 plenipotentów miast. Do dzisiaj możemy być dumni z Konstytucji 3 Maja!

tel. (018) 440-10-82

fax. (018) 440-10-82

email: mszarota@poczta.onet.pl

odwiedzin: 1784
dzisiaj: 11
on-line: 2
strona istnieje: 4860 dni

Zespół Szkół w Przydonicy

Szkoła podstawowa i gimnazjum

Wszelekie prawa zastrzeżone

[Rejestracja] [Logowanie]

Strona zasilana systemem WordPress

WebDesing by Adrian Gargula

Wszelkie prawa zastrzeżone